YEO’dan Zambiya’ya 65 Milyon Dolarlık güneş enerji santrali

Sercan ÇELİKBAŞ

Türk şirketi YEO, Zambiyalı sürdürülebilir enerji şirketi GEI Power ile işbirliği yapacak. Yaklaşık 65 milyon ABD Doları değerindeki bu proje, Zambiya’nın enerji ortamında devrim yaratmaya hazırlanıyor.

60 MWp Kurulu üretim kapasitesine ve 20 MWh pil enerji depolama sistemi sahip olan projenin Eylül 2025 itibarıyla ticari operasyonlara başlaması hedefleniyor. Zambiya hükümeti tarafından onaylanan proje, Choma bölgesinde 60 MWp’lik bir fotovoltaik güneş enerjisi santralinin inşasını içeriyor

Girişim, GEI Power Genel Müdürü Ignatius Anayawa, YEO İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yasin Düven ve Zyambo Enerji Bakanlığı Daimi Sekreteri Dr. Francesca Chisangan arasında yapılan toplantıda açıklandı.

Anayawa, projenin uygulanmasına temel oluşturmak amacıyla fizibilite çalışmaları, çevresel etki değerlendirmesi ve şebeke etki çalışmaları dahil olmak üzere ön faaliyetlerin özenle yürütüldüğünü belirtti. Projenin 65 bin haneye elektrik sağlama, elektrik kesintilerini hafifletme ve Choma bölgesindeki ekonomik faaliyetleri canlandırma potansiyelini vurguladı.

Yasin Düven ise YEO’nun dünya çapında sürdürülebilir enerji projelerini destekleme konusundaki kararlılığını ifade ederek Zambiya’nın sürdürülebilir bir kalkınma merkezi olarak potansiyelinin altını çizdi ve YEO’nun yerel paydaşlarla işbirliği içinde destek sözü verdi.

Merkezi Türkiye’de bulunan uluslararası Enerji Çözümleri ve Teknoloji Şirketi YEO, Zambiya’nın sürdürülebilir enerji yolculuğunu GEI Power’ın yerel uzmanlığıyla ilerletmeye hazırlanıyor. İşbirliği, Zambiya’nın sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma yolunda önemli bir adıma işaret ediyor ve temiz enerji girişimlerine yönelik kolektif bağlılığın altını çiziyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir